Dienoraščiai

Kipro prisiminimai

2016 spalio 26

Toj pačioj pačioj mūsų dviejų draugystės pradžioj – na kai esi labiau debesyse nei kad ant žemės – ir, pripažink, gebėjimas objektyviai vertinti ne tik antrąją pusę, bet ir likusį pasaulį smarkiai sumenkusios, išsiruošėme į savo pirmąją kelionę. Į Rumuniją. Ir nors Rumunija – toli gražu iki romantikos, tai buvo pats romantiškiausias mūsų nuotykis. Apie kurį iki dabar su sąmokslikiška šypsena ir atsidūsėjimais.

Ir nors viens kitam neminėjome, tai buvo išbandymas – mums dviems. Norėjosi netikėtumų, ekstremalių situacijų, kryžkelių, gurgiančio pilvo, palapinės lietuje, nežinomų kelių ir meluojančio žemėlapio – kad patikrintumėm viens kitą.

Tad kelionė kur į kurortą su visais all-inclusive nebuvo už variantą. Nuo ryto mėgautis kokteiliais, saule, jūra ir viens kitu – per paprasta. Ir gal kiek apgaulinga. Nes nori, kad santykiai klostytųsi greičiau nei dienos kartu. Nes po visko grįžti ten, kur nei saulės, nei kokteilių, o jis ir vėl užtruko su draugais – štai ir pasaka baigta.

Tad Rumunija. Iki kurios, ir po ją – savu automobiliu, palapinėje arba motelių kambariuose, kuriame viename kartą vos prie lovos – dušo kabina. Pietūs iš vietinėje parduotuvėje pirkto batono ir tuno skardinės ar vakarienės, virtos motelio kambary ant kelioninio prikaistuvio. Kasdien naujos vietos, naktys nesvarbu kur, svarbu kartu ir suma summarum tūkstančiai kilometrų.

Ir buvo taip gerai! Geriausia aišku tai, kad grįžę vis dar norėjome likti kartu.

Ir tąkart supratome ne tik tai, o ir tai, kad keliauti jau atkeliavus – mums abiems tinkamiausias poilsis. Maži kasdieniai atostoginiai iššūkiai daug smagesni už dilemas apsiribojančias viešbučio teritorija. (Šiais žodžiais aš neišsižadu apsilankymo kur all all all inclusive. Du vaikai man vis dar iššūkis, net jei tai tik tebūtų diena nuo baseino iki restorano ir atgal).

Tad kai apsisprendėme vykti į Kiprą, pirmiausia išsinuomavome automobilį. Ir vieną vienintelę naktį pirmai nakvynei viešbutyje.

Man Kipras kadaise vienam vasaros sezonui buvo tapę namais. Na barą, kuriame dirbau, matydavau dažniau nei namų lovą, bet ir Kipro pažinau daug. Sala maža, tad žinojau – šįkart vargiai kas bus naujo, tad norėjosi kartoti tik tai, kas geriausia.

Tad Kipras įrašo eilutėse. Sala maža ir tinkama tiems, kurie neišvyksta nepamatę visko. Čia pamatyti nėra daug, tad ir poilsiui laiko – į valias. Net jei kasdien po nakvynę naujoj lovoj, vairavimą priešinga puse, o tu – smarkiai smarkiai nėščia, ir dviem bemaž vienodai padūkusiais vyrais.

dsc_0831

Pasiūlymų keli. Nes juk geriausios kelionės akimirkos tos nesurežisuotos ir žemėlapyje nepažymėtos!

Kas geriausio?

Paplūdimiai, tai žinoma! Tiesa, vakarinė dalis jais pasigirti negali, visas grožis priešingoj salos pusėj. Vienas tokių Ayia Napoj – tokioj kiprietiškoj Ibizoj. Kur visi jauni ir labai gražūs, dažniausiai neįsipareigoję ir pasiruošę meilei, trunkančiai ne ilgiau nei suplanuotos atostogos. Tad pasirodyti tarp jų visų smarkiai nėščiai, su vyru ir vaiku, paplūdimyje, kur 98 proc. jaunų/žavių/veiklių – nei laiku, nei vietoje. Bet Nisi paplūdimys ten – vertas šiokių tokių kompleksų. Kaip gražu! Sakome, gražiausia, ką matėme prie jūros (o turistiniai gidai tikina – tai gražiausia vieta maudynėms visame Viduržemio salyne). Deja, gėrio kaina – masės žmonių, tad jei ieškai ramaus poilsio, čia jam ne vieta.

Jei dėl paplūdimių, ne ką prastesni, bet kur kas ramesni – šioje pakrantėje, palei Ayia Napą, Protarą. Dar gi rasi jų Larnacoje (su virš galvų, metrai nuo paplūdimio besileidžiančiais lėktuvais).

dsc_0564

dsc_0640

Be ko APSIEISI

Turistiniai vadovai tikina – Kipras ne ką prastesnė antikinė Graikija nei žemyninė jos dalis. Tačiau to antikinio palikimo – gal ir gausiai, bet taip neįspūdingai… Jei tai ne paskutinė tavo galimybė susipažinti su tais visais amfiteatrais ir keramikiniais puodais, Kipre apsieisi ir be senosios istorijos. Tikrai, nieko neprarasi.

Ir dar, kas be ko, kiekvienas miestas su savo ilgais ir išsamiais „privalai pamatyti“ sąrašais. Bet visi jie tinkamiausi tingiam slankiojimam promenadomis palei jūrą. Nebent esi super sąžininga turistė, atidžiai skaitanti kiekvieną monumentą žyminčią lentelę. Jų tokių, kas be ko, gausu, tačiau žemyninė Europa kur kas gausesnė analogiško, bet daug įspūdingesnio palikimo.

Tad visi didžiausi miestai: Paphos, sostinė Nicosia, Limassolis ar Larnaca – jei planuoji, kiekvienam jų daugiausiai po valandą-tris.

dsc_0177

Be ko niekaip?

Turkiška dalis – ji ne ką mažiau įdomesnė nei graikiška teritorija. Nes taip, turkiškoje – ta pati Graikija, tik kuris laikas okupuota. Gražiausia ten – Kyrenia uostas šiaurinėje pakrantėje ir Bellapais vienuolyno griuvėsiai (ko vertas kelias kalnais iki ten!). Deja, nei viena automobilių nuomos bendrovė nepritaria turistavimui tenais, ir pažymi – čia jūsų atsakomybė, jei kas, deja, draudimas negalios.

Tiesa ta, kad draudimą automobiliui privalai įsigyti vos kirtęs sieną. Ir vis dėlto, ar įtartiname kioske pirktas dokumentas išties naudingas nelaimės atveju – negarantuoju.

Beje, jei sieną kirtai, o laikas spaudžia, pasitaupyk ir Famagusta aplenk – ne pirmo ryškumo turistinis objektas. O su juo susipažinti, patikėk, pakanka iš turistinių atviručių.

dsc_0910

dsc_0879

dsc_0873

dsc_0947

dsc_0939

PARAGAUTI 

Tai aišku, žuvies! Tik su ja, deja, labai lengva „apsišauti“ – jei meniu didelėmis raidėmis neparašyta, jog ji šviežia ir pagauta saloje, greičiausiai valgysi ne ką geresnį variantą nei iš vietinio lietuviško prekybos centro, šaldytų produktų skyriaus. Nežinia, kodėl, bet Kipre didesnis delikatesas mėsa ir net tradicinių patiekalų sąraše jų iš žuvies vargu ką rasi.

O man skaniausia – kiprietiškas sūris! Halloumio rasi visur, paragauk jo ir šviežio, ir pakepto. Aišku, su alyvuogėmis ir šviežiu jų aliejumi.
Kas dar privalomai – kiprietiška ispaniškų tapų atmaina meze. Bet kuriame didesniame restorane. Tik, patariu, meze rinkiniai – milžiniški, tik super išalkusiems. O jei ne tai, ragauk kleftiko (jei pagal sąžiningą senovinį receptą, tai krosnyje ilgas valandas kepta aviena), ir dar labai – moussaka (bulvių ir mėsos apkepas).

Ir jei klaidžioji kur netoli Ayia Napos, užsuk į Sotirą – šitame mažame ir nykiame miestelyje, sako, įsikūręs geriausias kiprietiškas restoranas – Mousikos Taverna. Nepaprastai jauku, labai skanu, ir kas vakarą gausu žmonių – stalelį būtina rezervuotis iš anksto.

dsc_0962

Kur apsistoti?

Kipras – sala maža, tačiau charakteringa. Rytinė dalis tinkamiausia poilsiui paplūdimio ritmu, vakarinė – turistinėms išvykoms. Dar gi kalnai ir miestų gyvenimas. Išbandėme anksčiau, dabar kartojome – kas naktį nakvoti skirtingose vietose. Na taip, lagamino iki galo taip ir neiškrauni. Tačiau rytą atsibusti kalnuose, o vakarą grįžti į apartamentus, pro kurių langus – jūra, smagu! Sala maža, ir kilometrų čia nedaug, tad keliauti šitaip – ne nuovargis.

dsc_0986

dsc_0994

dsc_0970

dsc_0544

VAIKAMS

Limassolio zoologijos sodas – mažas, bet vienas įdomiausių kada matytų. Verta užsukti, jei kur netoliese!

Ir dar gi pramogos mažiems – vandens atrakcionų parkas. Jų čia keli aplinkui Ayia Napa. Deja, nė vieno nebandžiau, bet atsiliepimai – sako, verta.

pixlr_20160819162820842

dsc_0442

dsc_0316

Ir dar BŪTINAI

Šalia Protaro esantis Capo Greko – tarp tų top dalykų, ką privalu pamatyti saloje. Na iki ten – tik nuomota mašina. Bet kaip verta! Nepaprastai gražus iškyšulys. Ir privalomai čia – šuolis nuo jo į jūrą. Tiesa, vizitui čia rinkis nevėjuotą dieną – jei vandenys ramūs, dar papildomai atrakcijų – pasivaikščiojimai urvais uolose.

dsc_0747

Turistiniai must-do

  • Afroditės paveldo palikimo čia panašiai kiek rūpintojėlių statulėlių Lietuvos provincijoje. Tačiau tubūt tik viena ką verta pamatyti – Afroditės gimimo vieta (Petra tou Romiou), pakeliui nuo Limassolio link Paphos. Gali skirti pusdienį laikui pliaže čia. Beje, nesikankink ant akmenų – vos už uolų, gražiausiais smėlio paplūdimys.

dsc_0184

dsc_0226

dsc_0233

  • Nicosia – nors sostinė, tačiau tik ta  „to feel the spirit“. Unikalaus čia tik tiek, kad, čia vienintelė sostinė pasaulyje, padalinta į dvi dalis – siena, skirianti graikišką ir turkišką dalis, perpus skelia miestą. Valanda kita – tiek čia ir pakaks.

dsc_0837

  • Lėtiems pasivaikščiojimams – maži, ramia kasdiena, o ne turistinėmis nuotaikomis alsuojantys kaimeliai. Lania – vienas tokių. Čia nėra žemėlapio su objektais, kuriuos privalu pamatyti. Pakaks valandos paklaidžioti gatvėmis ir išgerti Frappe vietinėje kavinėje, kur didžiausią dienos dalį šeimininkas, atrodo, praleidžia žaisdamas šaškėmis su kaimynais.

pixlr_20160819162132990

dsc_0344

dsc_0357

  • Kykkos vienuolynas – tiems, kuriems įdomus religinis paveldas. Įstabus vienuolynas kalnuose. O jei jau apie religiją, iš Kipro būtina parsivežti nuotrauką su balta maža, žydru stogu koplytėle, kurią būtinai rasi netikėčiausioje vietoje prie jūros.

dsc_1025

dsc_1018

 

Geriausia tai, kad Kipre dar vis šilta!

dsc_0005

dsc_0040

pixlr_20160819155104731

pixlr_20160819153829221

dsc_0337

dsc_0336pixlr_20160822132042590

dsc_0814

dsc_0799

dsc_1036

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply